+

عبدالحسین مختاباد از ایران مهاجرت کرد

عبدالحسین مختاباد خواننده مشهور ایرانی که با تصنیف‌های «تمنای وصال» و «شبانگاهان» در دهه هفتاد به شهرت رسیده بود برای همیشه از ایران مهاجرت کرد.

عبدالحسین مختاباد خواننده و پژوهشگر حوزه موسیقی برای همیشه از ایران مهاجرت کرد. این خبر را بهمن بابازاده خبرنگار حوزه موسیقی در صفحه مجازی خود در اینترنت اعلام کرد.

عبدالحسین مختاباد یکی از مشهورترین خوانندگان حوزه موسیقی سنتی ایران در سال‌های پس از انقلاب بود. او موسیقی را نزد اساتیدی مانند صالح عظیمی، عطاالله جنگوک، کامبیز روشن روان، هرمز فرهت و محسن الهامیان فرا گرفت.

عبدالحسین مختاباد که دکترای موسیقی خود را از دانشگاه گلداسمیت انگلیس گرفته است، تا به امروز بیش از 20 آلبوم موسیقی منتشر کرده است.

مختاباد در سال 1370 و با انتشار آهنگ «تمنای وصال» به شهرت رسید. از دیگر کارهای مشهور مختاباد می‌توان به آهنگ‌های «شبانگاهان» (که به صورت ارکسترال توسط فریدون شهبازیان تنظیم شده است) و «از شرم در حجابم» اشاره کرد.

عبدالحسین مختاباد تا کنون جوایز زیادی کسب کرده است. مدال نقره جایزه جهانی موسیقی به عنوان آهنگ ساز و خواننده مرد برای قطعه «آن لحظه‌ها» و کسب مدال طلای جایزه جهانی موسیقی سال 2020 برای قطعه «از شرم در حجابم» از جمله مهمترین جوایز این خواننده ایرانی است.

مختاباد به جز آهنگ سازی و موسیقی در حوزه جامعه شناسی موسیقی نیز پژوهش‌های متعددی انجام داده است.

مختاباد علاوه بر اجرا و پژوهش در حوزه موسیقی به تدریس هم مشغول بود و در دانشگاه صدا و سیما و دانشگاه آزاد اسلامی تدریس می‌کرد. مختاباد برای مدتی هم ریاست دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی را بر عهده داشت. او هم چنین بنیان گذار و خواننده اصلی گروه موسیقی رودکی بود.

پس از بردیا کیارس و گروه رستاک، عبدالحسین مختاباد سومین عضو خانواده موسیقی است که برای همیشه از ایران مهاجرت می‌کند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید