+

انتقاد تند شهاب حسینی از وضعیت سینمای ایران

شهاب حسینی در گفت و گویی با روزنامه ایران انتقادات صریحی را نسبت به اکران کمدی‌های عامه پسند داشته است.

شهاب حسینی که این روزها «مقیمان ناکجا» را روی پرده سینماها دارد، در گفت و گویی با روزنامه ایران از اکران کمدی‌های ضعیفی که صرفاً می‌خواهند ذهن مردم را از دغدغه‌های روزمره خالی کند انتقاد کرد.

شهاب حسینی درباره اکران بی‌رویه فیلم‌های کمدی در سال‌های اخیر گفته است:«من هم قائل به سینما برای سرگرمی هستم اما نه سرگرمی صرف. سینما سیرک نیست که برای تفریح و تجربه کارهای محیرالعقول به آن پناه ببریم. سینما در کمدی‌ترین شکلش-حداقل در مکتب بنیان گذران کمدی از جمله چارلی چاپلین، باستر کیتون، هارولد لوید و لورل و هاردی  تلخی‌ها و نازیبایی‌های جامعه را با چاشنی کمدی مخلوط می‌کنند تا مخاطب در عین حال که می‌خندد به این مسائل فکر کند. کمدی ژانر بسیار پراهمیت و محترمی است در صورتی که به درستی طراحی شود. متاسفانه در سینمای ما مرز چندانی بین کمدی و هجو دیده نمی‌شود.»

شهاب حسینی درباره اولویت‌های کاری خود در سال‌های اخیر گفته است: «طبعاً کارگردانی اولویت اول من است و اُمیدوارم روزی شایستگی  به دست گرفتن قلم و نوشتن هم پیدا کنم، البته بعد از این که حرفی درست و شنیدنی برای گفتن و نوشتن داشته باشم.»

حسینی درباره جایگاه «مقیمان ناکجا» در سینمای ایران و چرایی ساخت این فیلم گفته است: «سینما معادلات و فرمول‌هایی دارد که می‌شود با کنار هم قرار دادن آن‌ها فیلم‌های گیشه پسند ساخت، ولی فیلمساز اگر دغدغه‌ای جز معنای فیلم و جوهره اثر داشته باشد، از ماهیت اصلی خود دور می‌شود.»

شهاب حسینی یکی از بازیگران مطرح سینمای ایران است که در آثاری مانند «درباره الی…»، «جدایی نادر از سیمین»، «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» و «فروشنده» بازی کرده است. شهاب حسینی این روزها فیلم سینمایی «مقیمان ناکجا» را بر روی پرده سینماها دارد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید